A vitamini nedir nelerde bulunur?

a vitamini nelerde bulunur

A vitamini nedir nelerde bulunur?

A vitamini faydaları oldukça fazla olan vitaminlerin başında gelir. Kemik ve diş sağlığı, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, üreme, gelişim gibi birçok önemli konuda da A vitaminin rolü büyüktür.

A vitamini hayvansal (retinol) ve bitkisel (karoten) olmak üzere ikiye ayrılır. Yani A vitamini hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklarda bulunur. Enfeksiyonlara karşı direnci arttıran bir vitamin olan A vitamini yağda eriyen, ısısı dayanıklı bir vitamindir. Bu nedenle de yağ ile birlikte tüketimi faydanın daha fazla sağlanması için önemlidir. Balık yağı A vitaminin maksimum emilimi için en başarılı kapsül ya da şurup formlarının başında gelir.

A vitamininin faydaları

 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Kemik, diş ve diş eti sağlığının korunmasına ve iyileştirilmesine yardımcı olur.
 • Göz hastalıklarının iyileştirilmesinde etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlenmesinde etkin rol oynar.
 • Bazı kanser türlerinin gelişimi önlemeye yardımcı olur.
 • Deri, saç ve tırnak gibi yapıların daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.
 • A vitamini balık yağı, karaciğer, böbrek, süt, peynir, yoğurt ve tereyağı gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Maydanoz, ıspanak, havuç, pazı, greyfurt, kabak,  brokoli, patates, kavun gibi daha birçok bitkisel besin de A vitamini yüksek besinlerdir.

A vitamini eksikliği belirtileri

A vitamini hücre yenileyici özelliği olan bir vitamindir. Bu özelliği sayesinde cildin içten beslenmesini sağlar ve yaşlanma belirtilerini geciktirir. Vücudun kas ve kemik yapımı ile onarımı için de gereksinim duyduğu bu vitamin, protein sentezlenmesinde de önemli rol oynar.

Yapılan bir araştırma sonucu retinoikA vitamininin tip 2 diyabet tedavisinde de kan şekerini düşürerek, hastalığın tedavisine fayda sağladığını göstermiştir.

A vitamini içeren gıdalardan eksik bir beslenme tipi A vitamini eksikliğine neden olsa da bu durum pek sık karşılaşılan bir durum değildir. Yetişkinlerde A vitamini eksikliği daha çok hamilelik ve emzirme dönemlerinde görülebilmekte, bebeklerde ve çocuklarda ise daha çok anne sütü ile beslenmeme durumlarında ortaya çıkabilmektedir.

A vitamini düşüklüğü belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Enfeksiyon hastalıklarının sık sık yaşanması,
 • Çocuklarda ve bebeklerde gelişiminin yavaş olması,
 • Sindirim ile ilgili sağlık sorunlarının ortaya çıkması,
 • Cilt sorunları ve aşırı cilt kuruluğu,
 • Göz kuruluğu,
 • Gece körlüğü,
 • Kemiklerde ve dişlerde zayıflık,
 • Demir eksikliği (kansızlık) gibi sağlık sorunları düşük A vitamini belirtileridir.

A vitamini fazlalığı

A vitamini fazlalığında da türlü sorunlar ortaya çıkmaktadır. Baş ağrısı, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, sinir sistemi hasarları, eklem ve kemik ağrıları, kronik yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkar. Hamilelikte A vitamini fazlalığı riskli doğumlara neden olabilmektedir. Aynı zamanda fazla A vitaminin zararları konusunda yapılan birçok araştırma sonucu; kanser riskini arttırma, kalp hastalıklarına bağlı ani ölümler gibi ciddi sonuçlara neden olabileceğini ileri sürmektedir. Bunlarla birlikte akne tedavisi gören hastaların A vitamini ve balık yağı kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekir.

A vitamini doğal kaynaklardan yeteri kadar alınamadığında A vitamini düşüklüğü ortaya çıkar. Bu durumda dışarıdan besin takviyesi alınması gerekir.Codliveroil (morina balığı karaciğer yağı) doğalA vitamini kaynağıdır ve bu sayede güvenle kullanılabilmektedir.

Balık yağı A vitamini yönünden son derece güçlü bir besin takviyesidir. Bundan dolayı da A vitamini ihtiyacı olanlar A vitamini hapı (A vitamini kapsül) ya da yalnızca A vitamini takviyesi kullanmak yerine balık yağı kullanmayı tavsiye edebilirler. Balık yağı kullanarak hem A vitamini ihtiyacı karşılanabilir hem de omega 3, d vitamini gibi vitaminlerin alımı sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir