Balık yağı faydaları nelerdir?

omega 3 kaynağı

Balık yağı faydaları nelerdir?

Balık yağı faydaları bakımından her zaman talep edilen bir gıda tavsiyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu faydalar balık yağı içeriğindeki vitamin değerleri ve de düzenli kullanan kişilerin belli başlı bilimsel araştırmalara konu olması neticesinde elde edilen verilere dayanılarak ifade edilebilmektedir.

Balık yağı önemli bir Omega 3 kaynağıdır

Yapılan birçok araştırma ise balık yağının içeriğindeki omega-3’ün özellikle kalp ve damar sağlığına büyük katkıda bulunduğunu göstermiştir. Bu durumun en belirgin örneği ise Rusya’da yaşayan halktır. Balık tüketiminin ideal seviyede olduğu bu toplum, dünya üzerindeki birçok ülkeye kıyasla çok daha az kalp damar hastalıkları ile mücadele içerisindedir.

Öte yandan balık yağı faydaları aşağıdaki gibi maddeler halinde özetlenebilir;

  • İdeal kiloda kalma ya da ideal kiloya ulaşma(zayıflamak) aşamasında önemli bir yardımcıdır.
  • Kişinin yaşlanmasını yavaşlatmada etkilidir.
  • Beyin ve zeka fonksiyonlarının canlı kalmasını destekler. (ilerleyen yaşlarda bile)
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ki bu sayede kişinin hastalıklara yakalanma oranı çok daha az olur.
  • Eklem sağlığı bakımından etkilidir. Eklem elastikiyetini korumaya ve çeşitli eklem hastalıklarının önüne geçmeye yardımcı olur.
  • Kasların güçlenmesi ve de kas ağrılarının önlenmesi konusunda etkilidir.
  • Birçok araştırmacı, omega-3 değerinin aynı zamanda göz sağlığını korumada etkili bir bileşen olduğunu savunmaktadır.
  • Balık yağı ile birlikte aynı zamanda bir dizi vitamini de almış oluyorsunuz. Bu vitaminler birçok açıdan fayda sağlamaktadır.
  • Daha canlı bir cilt görünümü için yine balık yağının etkisi göz ardı edilemez. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak ciltte belirginleşmeye başlayan kırışıklıkların engellenmesinde etkili olurken, ergenlik dönemine bağlı sivilceler ile doğal mücadelede de yine yararlı bir içeriğe sahiptir.

Tüm bu balık yağı faydaları ancak doğru oranda, düzenli bir şekilde tüketim ile mümkün olmaktadır. Bu nedenle ideal tüketim oranı ve kişinin özel sağlık durumuna göre de tavsiyeleri göz önünde bulundurarak kullanılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir