Balık yağı kilo aldırır mı?

balık yağı kilo aldırır mı

Balık yağı kilo aldırır mı?

Balık yağı, Omega 3 içerdiği için sağlığımız için ne kadar gerekli olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Buna rağmen balık yağı kullanmak isteyen kişiler için bu takviyenin kilo aldırıp aldırmadığı en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Hiç şüphesiz bu kaygıya, balık yağının balığın karaciğerinden elde edilen bir yağ olması neden oluyor. Öncelikle her yağın aynı özellikte olmadığını, sağlıklı yağların vücuda düzenli olarak alınması gerektiğini ve kilo alımına bir etkisi olmadığını göz önünde tutmak gerekir.

Yapılan araştırmalar saflaştırılmış balık yağların kilo artışına sebep olmadığını ortaya koyuyor. Peki saf balık yağı ne anlama geliyor? Saf balık yağı çeşitli yöntemlerle arındırılmış, balığın sadece karaciğerinden elde edilen A, D ve E vitaminlerinin yer aldığı yağ anlamına geliyor. Piyasada satışta bulunan farklı balık yağ markaları arasında seçim yapmak durumunda kalırsanız ilk olarak etiketine göz atarak, saf olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer balık yağı takviyesinde herhangi bir katkı maddesi yer alıyorsa, o ürünün saf olduğundan bahsedilemeyeceğini unutmayın.

balık yağı kilo aldırırmı

Sanılanınaksine balık yağı takviyeleri, yağ kaybını destekler ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Klinik çalışmalarda balık yağının, yağ hücrelerinin proliferasyonunuinhibe ederek yağ depolamayı azalttığını ortaya koymuştur. Ek olarak, balık yağı karaciğerde ve ince bağırsakta pozitif metabolik değişiklikleri tetikleyebilir.

Bilimsel araştırmalar kapsamında gerçekleştirilen deneyler sonucunda balık yağı ile beslenen farelerin, leptin, insülin ve açlık glukoz seviyelerinde bir düşüş yaşandığı ve genel vücut ağırlığı ve karın dokusu ağırlığının azaldığı ortaya çıkmıştır. Uzmanlar balık yağının termojenezi harekete geçirdiğini ve vücudunuzun gün boyunca daha fazla kalori yakmasına neden olduğunu ortaya koymaktadır. Üstelik balık yağı takviyelerinin, yağ yakma etkisini daha da arttıran bir etkiye sahip olduğu da gözlemlenmiştir.

Balık yağında yer alan Omega-3, obeziteyi tetikleyen başlıca faktörlerden biri olan iltihaplanmayı da azaltır. Bu açıdan bakıldığında Omega 3’ün ve balık yağının obezite riskini azalttığını, iştahı düşürdüğünü de söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir