Balık Yağı Tüketmenin Yaşı Yok!

En önemli organlarımızdan beynimiz, çalışabilmek için çeşitli besinlere, mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bilim adamları, bu besinler arasında omega-3 yağ asitlerinin ayrı bir önemi olduğunu uzun zamandır vurgulamaktadırlar. Vücudumuz tarafından üretilemeyen Omega-3 yağ asitleri, dışarıdan takviyeyle alınmak zorundadır. Sağlıklı bir yaşamın temelinde yatan Omega 3 yağ asitler, beynimizin yapı taşlarını oluşturan iki temel bileşeni (EPA ve DHA) ihtiva eder. Ancak balık yağı tüketiminin yaşı konusunda çeşitli sorular mevcuttur. Peki balık yağı tüketmenin bir yaşı var mıdır? Hangi yaş aralıklarında balık yağı tüketimi tavsiye edilir? Balık yağı hangi dozda tüketilmelidir?

Balık yağı tüketmenin yaşı yok
Balık yağı tüketmenin yaşı yok

Balık Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Balık yağı tüketimi hakkında farklı diyetler ve farklı kullanım şekilleri mevcuttur. Bunların içinde sıklıkla tavsiye edilen kullanım biçimi günde iki kaşık şeklindedir. Tıbbi bir engel bulunmadığı sürece kullanımında herhangi bir sakınca veya zarar yoktur. İçeriğindeki DHA ve EPA, beynin temel yapıtaşları olup bu maddelerin beyindeki eksikliğinin beyinde nörodejeneratif hastalıklara neden olabileceği belirlenmiştir. EPA ve DHA vücut içinde üretilemez ancak dışarıdan gelen gıda ile takviye elde edilebilir. Balık yağı, omega-3 için başlıca kaynaklardandır ancak her balık yağı aynı kalitede omega-3 içermez. Gerek ağır metaller bakımından daha saf olması gerekse yüksek omega-3 yağ asitleri barındırması bakımından Norveç morina balığı tercih edilmelidir.

Balık Yağı Tüketmenin Yaşı

Balık yağları piyasada sıvı ve kapsül olmak üzere genellikle iki farklı formda sunulmaktadır. Sıvı balık yağı formları her yaşta kullanılabileceği gibi kapsül formlarının 11 yaşından itibaren kullanılması önerilir. Bu yaş kısıtlamasının nedeni balık yağı kaynaklı değildir. Kapsül formunun kişi tarafından güvenle yutulması önemlidir. Bu nedenle 11 yaşından itibaren kullanılması tavsiye edilir. Bunun dışında bir yaş sınırlaması belirtilmemiştir.

Sağlıklı bir yaşam için 7’den 70’e her yaştan kişi balık yağı tüketmelidir. İstediğiniz yaşta güvenle tüketebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir