Çocuklar İçin Omega-3 Desteği

çocuklar için omega 3 desteği

Çocuklar İçin Omega-3 Desteği

Beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönem çocukluk çağlarıdır. Okumayı, sosyal ilişkiler kurmayı, farklı problemleri çözmeyi ve hayat ile ilgili temel kuralları bu çağlarda öğrenir ve ilerleyen yaşlarda geliştiririz. Beynimiz kendini bu gelişime adapte eder ve gelişmeye başlar. Peki Omega-3 balık yağı çocukların beyin gelişimine nasıl bir katkıda bulunabilir?

Omega-3 Yağ Asitleri ve Beyin Gelişimi

Omega-3 yağ asitleri DHA ve EPA bakımından zengindir. Bu iki temel bileşenden DHA, sağlıklı bir beyinde bolca bulunur ve hücre gelişimini destekler. Ancak DHA konusunda ne vücudumuz ne de beynimiz cömert değildir. Bu yağ asitleri vücut içerisinde üretilemez, dışarıdan takviye ile alınması gerekir. Okul döneminde tüketilmesi ise çocuğun konsantrasyonunu arttırır ve ders başarısını yükseltir. Vücut fonksiyonlarının beyin tarafından daha iyi koordine edilmesini sağladığından dolayı balık yağı, okumayı öğrenme, temel problemlerin üstesinden gelme gibi konularda da çocukların yanında yer alır.

Doğru Balık Yağı Seçimi

Çocuklar için hangi balık yağının tercih edileceği de önemli bir konu. Her balık yağını aynı saflıkta bulmak elbette ki mümkün değil. Saflık derecesi yüksek olan balık yağları ise aynı miktarlarda omega-3 içermeyebiliyor. Omega-3 yağ asitlerinin en yoğun olduğu balıklardan biri morina balığı. Bu balığın karaciğer yağları hem omega-3 bakımından zengin hem de ağır metaller bakımından daha saf dolayısıyla çocuklar için tüketimi daha güvenli.

Balık yağlarının seçimi konusunda bir diğer önemli nokta da içerdikleri omega-3 miktarı. Balık yağını satın alırken etiketini inceleyerek içerdiği DHA ve EPA miktarını öğrenebilirsiniz.

Çocuğunuz Balık Yağının Tadını Sevmedi Mi?

Balık yağlarını pek çok farklı yol ile tüketmek mümkün. Eğer çocuğunuz 11 yaşını geçtiyse kapsül formlarını tercih edebilirsiniz. Eğer 11 yaşından küçük ise aromalı balık yağlarını tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir