D Vitamini Neden Gerekli?

d vitamini gerekli mi

D Vitamini Neden Gerekli?

Sağlıklı yaşamak için besinlere ihtiyaç duyuyoruz. Besinler, onları özdeşleştirdiğimiz ve zaman zaman aynı anlamda kullandığımız gıdalardan daha geniş bir anlama tekabül ediyor. Bu kelime gıdaların içerdiği vitamin, mineral ve diğer öğeleri de kapsayan bir terim. Besinlerin dengeli olması bizim için son derece önemli zira vücudumuz farklı öğeleri farklı alanlarda kullanıyor. Proteinler kaslarımızı güçlendiriyor, mineraller kemiklerimizi kuvvetli tutuyor. Bu yazımızda bu besin öğelerinden bir tanesi ile ilgili hikayemizi sizlere anlatacağız. İşte D Vitamini ile olan hikayemiz.

D Vitamini Nedir?

Güneş ile özdeş tutarız D vitaminini. Bunun nedeni D vitamininin ultraviyole radyasyon ile üretiliyor olmasıdır. Basit anlatımı ile D vitamini güneş ışığında üretilir. Başındaki “D” ise kolesterolden türetilen bileşenlere bir referans niteliğindedir. Vücudumuzdaki en önemli işlevi bizi mikrop ve bakterilere karşı savunan bağışıklık sistemimizi güçlendirmesidir. Bunun yanında kemikleri güçlendirir ve dişlerin korunmasına yardımcı olur.

Ancak temini konusunda zorlanmamız doğal. Tabii her gün güneşlenecek vaktimiz yoksa. Gün ışığından faydalanamadığımız günler elbet olacaktır. Ya da sadece güneşten sağlayacağımız D vitamini ne kadar sağlıklı? Güneşlenerek D vitamini ihtiyacımızı karşılarken güneşin zararlı etkilerinden nasıl korunacağız?

d vitamini gerekli mi?

Doğru Kaynaklar

D Vitamini elde etmenin en güçlü kaynağını zaten belirtmiştik: Güneş ışığı. Ancak güneş ışığının yetersiz kaldığı noktada onu dışarıdan takviye etmek elbet gerekir. Peki bunu nasıl gerçekleştireceğiz?Beslenme düzeninize balık yağı ekleyerek D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Balık yağları, özellikle de morina balığından elde edilen karaciğer yağı güçlü bir omega-3 ve D vitamini kaynağıdır. Ayrıca zekayı geliştirmek ve kalp sağlığına yardımcı olmak gibi faydaları da mevcuttur. Günlük iki kaşık balık yağı, D vitamini ihtiyacınızı gidermeye yardımcı olur. Bunun yanında tavuk, kırmızı et ve doğada yetişen bazı mantarlar da D vitamini içerirler.

Doğru Besin Öğeleri ile Mutlu Bir Yaşam

Besin öğelerimizi dengelediğimizde hayatımız kolaylaşıyor. Her şeyi dengeli aldığımızda kilo veriyor, kaslarımızı ve zihnimizi güçlendiriyoruz. Bizim için hayat şüphesiz kolaylaşıyor. D vitamini beslenme düzenimizde hiç şüphesiz önemli bir  yer taşıyor ve onu doğru kaynaklardan temin etmek, diğer tüm besinlerde olduğu gibi bizim için en doğrusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir