Hamilelik Döneminde Omega 3 Desteği

hebelikte balık yağı

Hamilelik Döneminde Omega 3 Desteği…

Hamilelik döneminde beslenmenin hem anne hem de bebek sağlığı açısından ne kadar önemli olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek.Sağlıklı bir hamilelik dönemi için kaliteli bir beslenme düzeninin yanı sıra anne adayının vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve yağları alması büyük önem arz ediyor.

Hamilelik döneminde annenin alacağı vitamin, mineral ve yağlar doğrudan bebeğin gelişimini ve sağlığını etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi için anne adayının alması gereken desteklerin başında Omega 3 geliyor.

Biyokimyada çok zincirli doymamış yağ asitleri kategorisinde yer alan Omega 3 yağ asitlerinin hamilelik döneminde hem anne için hem de bebeğin gelişimi için sayısız faydası bulunuyor.

Omega 3 desteği, hamilelik döneminde ne gibi yararlar sağlar?

Vücut tarafından üretilemediği için dışarıdan takviye ile alınması mecburi olan Omega 3 yağ asitleri anne adayının bağışıklık sistemini güçlendirirken sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesini sağlar. Bu dönemde Omega 3 desteği almak, gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılan preeklampsi, erken doğum ve doğum sonrası depresyon riskini azaltır.

Hamilelik döneminde anne adayı yeterli miktarda Omega 3 desteği alamazsa, bebek ihtiyaç duyduğu miktarı anne adayının depolarından kullanır, ki bu durum da annenin bu dönem boyunca beyin hücrelerinin bir kısmının zayıflamasına sebep olabilir. Bu noktada Omega 3 desteği almak anne adayının sağlığını korumaya yardımcı olur.

Anne adayına fiziksel fayda sağlayan Omega 3 desteğinin psikolojik faydaları da göz ardı edilmemelidir. Hamilelik dönemi boyunca Omega 3 desteğine başvurmak, annenin enerjisinin yüksek olmasına, kendini daha pozitif hissetmesine ve hamilelik depresyonu riskinin ortadan kalkmasına katkı sağlar.

Bebeğin anne karnındaki gelişimini olumlu etkileyen Omega 3 desteği, aynı zamanda bebeğin zeka gelişimini destekler, beyin oluşumu ve gelişimini etkiler, sinir sistemini geliştirir, görmeyi sağlayan retinanın gelişimine yardımcı olur. Bebeğin büyümesine ve kilo almasına da katkı sağlayan Omega 3, bu özelliği sayesinde düşük doğum ağırlığı riskini azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir