Hangi Balık Yağını Tercih Etmeli?

Hangi balık yağı

Hangi Balık Yağını Tercih Etmeli?

Balık yağı tüketimi konusundaki en yaygın sorulardan bir tanesi de kapsül formu ve sıvı formu arasındaki kararsızlıktır. Bu yazımızda her iki formun avantajları ve dezavantajlarına yer vererek hangisinin sizin için daha uygun olduğuna açıklık getireceğiz.

Balık Yağının Faydaları

Balık yağının en önemli özelliği zengin bir omega-3 deposu olmasıdır. Meyve, sebze ve kuruyemişlerin yanında balık yağı, omega-3 bakımından çok daha zengindir ve bu da beyin gelişimi ve sağlığı açısından büyük fayda sağlayacağı anlamına gelir. Omega-3, beynin yapı taşı olan EPA ve DHA adında iki bileşen içerir. Bu iki bileşen vücutta üretilemez ancak gıda yoluyla takviye edilebilir. Okul çağında beyin gelişimini destekleyerek başarıyı arttırmak, iş yaşamında hafızayı güçlü tutmak ve depresyon gibi psikolojik sorunlara karşı önlem almak, yaşlılıkta ise alzheimer gibi nörolojik hastalıklara karşı bir önlem almak için tüketilen balık yağı, yaşamımızın her anında kendi önemini göstermektedir.

en iyi balık yağı
en iyi balık yağı

Hangi Balık Yağını Tercih Etmeli?

Balık yağı seçiminde önemli olan ilk faktör yağın hangi balıktan elde edildiğidir. En kaliteli balık yağının Norveç Morina Balığından elde edilir. Bu balığın karaciğerinden elde edilen  yağ, diğer balıklara göre daha yüksek miktarlarda omega-3 yağ asidi içerir.

Balığın türü dışında balık yağının formu da karar vermek için önemli bir etkendir. Balık yağlarını kapsül veya sıvı formlarında bulabilirsiniz. Her iki formun da kendine özgü avantajları ve dezavantajları mevcuttur.

Kapsül Formunda Balık Yağları

Kapsül formunda sunulan balık yağları yutularak kullanılır. Hava geçirmez ambalajında saklanan ve ince bir zar ile kaplanan balık yağı kapsülleri, bozulmaya karşı çok daha dirençli hale gelir. Seyahat esnasında taşıma ve tüketim kolaylığı sunar. Ancak yutularak tüketilen kapsül formları her tüketici tarafından tercih edilmemektedir. Kapsülleri yutmakta güçlük çeken kişiler ve çocuklar için sıvı formları daha doğru bir tercihtir. Ayrıca kapsül formundaki balık yağını direk güneş ışığına tutmak, balık yağının yapısını bozacağından dolayı saklama koşulları önem arz eder.

Sıvı formda sunulan balık yağları genellikle güvenli bir kapak ile kapatılmış cam bir şişede sunulur. Bu formdaki balık yağını yutmak daha kolaydır bu da çocuklar tarafından tüketimini kolaylaştırır. Güvenli kapağa ve doğru paketlemeye sahip sıvı formundaki balık yağını taşımak kolaydır ancak kapsül formu bu konuda daha büyük bir konfor sunar. Sıvı formundaki balık yağı da tıpkı kapsül formunda olduğu gibi doğrudan güneş ışığına tutulmamalı ve kapağı açık halde muhafaza edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir