Kemik ve Kas Gelişimi İçin Omega-3

Balık yağı tüketmenin yaşı yok

Kemik ve Kas Gelişimi İçin Omega-3

Kemik yapımız ayakta durmamızı sağlar. Onu saran kas dokusu ise vücutsal fonksiyonlarımızı yerine getirmemizi sağlar. Kemiklerimiz olmadan ayakta duramaz, eğilemez veya koşamazdık. Kaslarımız olmadan ise yaşamamız mümkün olmazdı zira kalbimiz tamamen kaslardan oluşuyor. İşte bu nedenle kemik ve kas gelişimi, hayatın kendisi kadar büyük bir önem taşıyor. Omega-3 yağ asitleri ise, bu konudaki en büyük yardımcılardan biri. Kemiklerimizin gelişimine katkı sağladığı gibi kaslarımızın güçlenmesine de yardımcı oluyor. Bütün bunları nasıl başardığını sizin için listeledik.

Kemikleriniz için Omega-3

Kemiklerimiz büyük oranda kalsiyumdan meydana gelir. Esnekliğini sağlayan kollajen adı verilen protein ve yapıyı sağlamlaştıran fosfat ile yapısı tamamlanır. Kalsiyum ve fosfat kemiğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için büyük önem arz eder zira bu maddelerden birinin eksikliği kemik erimesi gibi hastalıkların habercisidir. Omega-3 kemiklerde kalsiyum toplanmasına yardımcı olarak gelişimine destek olur.

Kemik için belirtebileceğimiz bir diğer faydası da vitaminler ile alakalıdır. Kemiklerimiz D vitaminine ihtiyaç duyar. D vitamininin elde edilebileceği en iyi kaynak ise morina bağlıdır. Bu balıktan elde edilen balık yağı, yüksek miktarda omega-3 ve D vitamini içerir. Kemik dokusunda bu vitamin, kalsiyumun kemiklere yerleştirilmesi için kullanılır. Morina balığından elde edilen ve D vitamini bakımından zengin balık yağları, sportif faaliyetlerin icrası için gereken psikolojik motivasyona da katkı sağlar. Bu da kemik gelişimi için bir diğer getirisidir.

Kas Dokusu İçin Omega-3

Günümüz dünyasında hareketten uzak yaşıyoruz. Çalışma ve yaşama tarzımız bizi hareketsiz bir yaşama mahkûm kılarken obezite ve kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkartan alışkanlıklarımız, bizi sağlıksız bir yaşama mahkûm ediyor. Ancak yaşamamızı sağlayan kaslarımızın gelişmek için harekete ihtiyacı var. Bu unutmamamız gereken bir gerçek. Peki omega-3 yağ asitleri, gündelik hayatımızda kaslarımızı geliştirmemize nasıl katkı sağlıyor?

Kaslarımızı geliştirmek için spor yapmamız gerekir. Özellikle de fazla hareket etmediğimiz bu zamanlarda. Omega-3 yağ asitleri,enflamasyon yollarını kapatır. Bu da vücut gelişiminin istenildiği gibi ilerlemesine yardımcı olur.

Kemik ve kaslarımızın gelişimi bizim için hayati derecede önemli. Bu nedenle kemik yapımızın ve kas dokumuzun doğru beslenmesi gerekiyor. Omega-3 yağ asitleri, bu anlamda kemik ve kaslarımıza yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir