MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BALIK YAĞININ ÖNEMİ

Hangi balık yağı

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BALIK YAĞININ ÖNEMİ

Balık yağı, vücut direnci açısından önemli olan takviyelerden biridir. İçerisinde bulundurduğu Omega 3ilekolesterolü düşürücü ve kalp ritmini düzenleyici bir etkiye sahiptir.Her bireyin yüksek miktarda sahip olması gereken bu temel yağ asitleri, vücut tarafından üretilmediğindendışarıdan takviye şeklinde alınması gerekir.

Kalp – damar, beyin, göz, eklem ve bedensel gelişime sağladığı katkı ile de bilinen balık yağınınyaz kış dört mevsim kullanılması önemlidir.Hafıza güçlendirici etkisi de bulunan balık yağları vücuda direnç sağlaması nedeniyle özellikle mevsimsel geçişlerde mutlaka başvurulması gereken gıda takviyelerinin başında gelir.

Mevsim geçişlerinde kendimizi yorgun hissetmek, yataktan kalkmakta zorlanılması gibi durumlar görülebilir. Hava değişiklikleri, ani ısı değişimleri meydana geldiği için bu durum hem bedensel hem de psikolojik yönden olumsuz etkilere sahiptir. Bu etkileri azaltmak ve yeni mevsimi sağlıkla karşılamak için Omega 3 desteğinden yararlanabilir, vücudunuzu güçlendirip sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Balık Yağının Faydaları

İçerisinde Omega 3bulunduran balık yağınınsağlığımız açısındanbirçok faydası bulunur. Bu faydaları sıralamak gerekirse:

  • Mevsim geçişlerinde hasta olma riskini azaltmaya yardımcı olur, bağışıklık sistemini destekler.
  • İçerisinde bulundurduğu yağ asitleri sayesinde beyin fonksiyonu ve hafıza gelişimine destek olur.
  • Kolestrolü düşürmede etkilidir.
  • Kalbin ritmini kontrol ederek kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltabilir.
  • Vücuttaki toksinlerin atılmasına fayda sağlayarak kötü hücreleri yok edip oluşabilecek kanser vakalarını önlemeye yardımcı olur.
  • Balık yağı haplarıiçin ne kadar kilo aldırıyor yargısı da bulunsa bu haplar kilo vermek isteyen kişilere de tavsiye edilmekte olup kasları güçlendirici bir etkiye sahiptir.
  • Okul çağı döneminde olan çocukların zihinsel gelişimlerinde oldukça önemli rol oynar ve sınav başarılarını artmasına olanak sağlar.
  • Vücudun günlük yağ asidi ihtiyacını karşılar.
  • EPA ve DHA hücredeki enflamasyon yollarını kapatır. Bu sayede kronik enflamasyonaazaltmaya destek olur.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Eczanelerde kapsül ve şurup formunda balık yağları bulunmaktadır. Tercihinize, yaşınıza ve günlük ihtiyacınıza göre size en uygun olan balık yağı formunu tercih edebilirsiniz.

Balık yağı hapları kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu hapları kullanırken yüksek lif içeren besinlerle aynı anda tüketilmemeye dikkat edilmelidir. Yüksek lif içeren besinlerle etkileşimini dikkate alarak aç ya da tok karnına istenilirse sabah istenilirse akşam içmekte fayda vardır. Tok karnına olması daha çok tavsiye edilmektedir. Günde en az 500 mg alınması tavsiye edilmektedir. Kişilerin özel bir durumu olduğu zamanlarda ise takviye almaları gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız ve cerrahi işlem öncesinde olunan zamanlarda da kullanımı doktor tarafından kesilebilirya da  dozunudüzenlenebilmektedir.

Balık yağı nasıl muhafaza edilir?

Balık yağları, kapakları ilk açıldığı andan itibaren havayla temasa geçer. Balık yağının havayla temasa geçmesiyle de oksidasyon süreci başlar. Bu sürecin yavaş veya hızlı ilerlemesi, balık yağının üretim kalitesine, havanın oksijeni ile temas etme sıklığına, saklandığı ortamın sıcaklığına ve doğrudan güneş ışığına maruz kalıp kalmamasına göre farklılık gösterebilir. 

Okside olmuş bir balık yağının kullanılması önerilmez. Çünkü böyle bir balık yağı tazeliğini ve besin değerini yitirerek, tadı ve görüntüsü değişmiştir, vücudumuza zarar verebilir. Bu nedenle, tüm balık yağı ürünleri için ambalajın üzerinde belirtilen saklama koşullarına ve kapağı açıldıktan itibaren tüketilmesi tavsiye edilen sürenin aşılmamasına özen gösterilmelidir.

Sıvı formundaki balık yağı desteklerinin buzdolabında saklanması ve 3 ay içinde tüketilmesi tavsiye edilir, kapsül formlarını ise oda sıcaklığında, nemden ve ısıdan uzakta saklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir