Omega 3 ile sonbahar depresyonuna karşı koyun!

depresyon ve omega 3

Omega 3 ile sonbahar depresyonuna karşı koyun!

Yaz bitiyor, sonbaharı karşılamaya hazırlanıyoruz. Artık güneş daha erken batıyor, havalar daha erken kararıyor. Tatil sezonun sona ermesi beraberinde daha fazla iş ve sorumluluk getiriyor. Güneş ışığından daha az yararlanmak, sonbahar depresyonu olarak da adlandırılan mevsimsel depresyona zemin hazırlayabiliyor.

Uzmanlar mevsim geçişlerinde 100 kişiden 30-40 kişinin “sonbahar depresyonu”ndanmuzdarip olduğunu belirtiyor. Peki bu sorunla nasıl mücadele edilebileceğini biliyor musunuz?

Omega 3 desteği ve depresyon ilişkisi

Umutsuzluk, sosyal fobi, dikkat bozukluğu, sabahları uyanma zorluğu ve yorgunluk olarak belirtiler veren sonbahar depresyonu ile mücadele etmek için ilk adım egzersiz yapmak ve sağlıklı bir beslenme düzeni oturtmaktır. Uzmanlara göre sağlıklı beslenip gerekli takviyeleri alarak depresyonu hafif bir şekilde atlatabilirsiniz.

Fiziksel yararları birçok farklı araştırma ile kanıtlanmış olan Omega 3 yağ asitleri aynı zamanda zihin sağlığını olumlu açıdan etkiler. Beslenme düzeninize Omega 3 desteği eklemek, seratonin adı verilen mutluluk hormonun artmasını sağlar. Sonbahar depresyonundan korunmak için Omega 3 desteği alarak bu hormonun vücudunuzda artmasını destekleyebilir ve ruh hali değişimlerinin dengelenmesini sağlayabilirsiniz.

Omega 3 desteğini nasıl alabiliriz?

Sonbahar depresyonuna karşı en büyük kalkanımız olan Omega 3 yağ asitleri, ne yazık ki vücut tarafından üretilemediği için dışarıdan takviye olarak alınması gerekir. En önemli Omega 3 kaynakları soğuk su balıkları olmasına rağmen beslenme düzeninde gerektiği kadar balığa yer vermek ya da güvenilir balık bulmak günlük hayatta zorlaşabilir. Bu durumda Omega 3 desteği almanın en kolay ve güvenilir yolu balık yağı hapı ya da balık yağı şurubu kullanmaktan geçer. Tercihe göre hap ya da sıvı formda kullanabileceğiniz balık yağı desteğini önerilen dozlarda kullanarak sonbahar depresyonunun sizi teğet geçmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir