Sinir Sisteminizi Omega-3 ile Güçlendirin

Okul için balık yağı

Sinir Sisteminizi Omega-3 ile Güçlendirin

Sinir sisteminizin gelişimi için yapabileceğiniz birçok şey var.  Güneş ışığından faydalanabilir, doğada yalınayak yürüyüşe çıkabilir veya çeşitli nefes egzersizleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bütün bunların içinde sinir sisteminize yapabileceğiniz en büyük katkı beslenme programınızı düzenlemek olacaktır. Özellikle de beslenme programınıza Omega-3 yağ asitlerini eklemek sinir sisteminizi olumlu bir yönde etkiler.

Sinir sistemimiz vücudumuzdaki kasları yönetir. Sistem beyin tarafından iletilen komutlar doğrultusunda kaslara sinyaller iletmek ve vücudun her yerinden gelen sinyalleri beyne iletmekle yükümlüdür. Sinir sistemi olmasaydı beynimizden gelen komutların bedenimize iletimi mümkün olmazdı. Dolayısıyla yürümek, koşmak, gülmek gibi faaliyetleri gerçekleştiremezdik. Aynı zamanda vücuttan gelen sinyaller de beyne iletilmeyeceği için göremez, acı çekemez, üşüyemez, serinleyemezdik. Doğa ile olan iletişimimiz büyük oranda sinir sistemimize bağlı yani sinir sistemimiz bu denli güçlü olmasaydı hayatta kalmamız da mümkün olmazdı. Bu nedenle sinir sistemimize ve ona komutlarımızı ileten ve ondan geri bildirim elde eden beynimize iyi bakmamız gerekiyor. Omega-3 de tam bu noktada konuya dahil oluyor.

Sinir Sistemi ve Omega-3

Beyin içerisinde bilgiler nöronlar tarafından taşınır. Nöronların düzgün çalışması bilgilerin taşınmasını kolaylaştırır. Bu da beyinde alınan kararların daha hızlı olmasına ve hafızanın daha kuvvetli olmasını sağlar. Omega-3 yağ asitleri içerdikleri EPA ve DHA ile nöronların daha güçlü olmalarına yardımcı olurlar ve onların daha iyi çalışmalarını sağlarlar. Ancak Omega-3’ün, vücut tarafından üretilebilen bir yağ asidi olmaması nedeniyle dışarıdan takviye edilmesi gerekiyor.

Omega-3 Kaynakları

Omega-3 yağ asitlerini elde etmek için farklı kaynaklar var. Bunların arasında bazı sebzeler ve kuruyemişler önemli yer tutarken balık yağı en zengin omega-3 kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de morina balığı karaciğer yağı, yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içeriyor.

Hal böyle olunca sağlıklı bir sinir sistemine sahip olmak için düzenli olarak balık yağı takviyesi kullanmak kaçınılmaz oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir