Türkiye’de Omega-3 Seviyesi Gereken Miktarlarda Alınıyor Mu?

Okul için balık yağı

Türkiye’de Omega-3 Seviyesi Gereken Miktarlarda Alınıyor Mu?

Türkiye’de balık tüketiminin yeterli miktarda olmadığı artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Beslenme düzenimizde balığa yeterince yer vermemek beraberinde bazı rahatsızlıkları ve eksikleri de getiriyor. AraştırmalarTürkiye’nin en düşük omega-3 indeksine sahip olan ülkelerden biri olduğu sonucunu ortaya koyuyor. Yapılan araştırma sonuçlarına bakıldığında bu oranların % 4’ün altında olduğu görülüyor.

Çocuk yaşlardan itibaren doktorların sağlıklı beslenmeye yönelik olarak önerdikleri ve mutlaka yer verilmesi gereken destekler arasında omega-3 yağ asidi EPA ve DHA’nın önemine dikkat çekilmiştir. Uzmanlık alanları gereği bu konuda tüm bilgileri aktarmakta olan uzman isimlerin paylaşımlarına ek olarak bu oranların nasıl artırılabileceğine dair tavsiyelere de yer verilmiştir. EPA ve DHA alımı için balığın düzenli aralıklarla ve sürekli olarak tüketilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Aynı zamanda balık ürünlerinden yeterince alınamayan vitamin ve mineral desteklerinin sağlanmasında balık yağı kullanımıyla istenilen seviyelere gelineceğine vurgu yapılmıştır.

Haftalık Düzenli Balık Tüketmek Yeterli Mi?

Çocuklarda ve yetişkinlerde değişen haftalık balık tüketimi miktarının ortalama haftada iki kez olduğuna dikkat çekilmekte olup, uzmanların da görüşlerinde belirttikleri üzere bu tüketimin omega-3 seviyesinin normale dönmesinde yeterli olmadığına açıklık getirilmektedir. Omega-3 indeksinin en düşük olduğu Türkiye’de ve diğer ülkelerde küresel ısınmanın da neden olduğu balık türlerinin azalmasıyla birlikte, vücudun ihtiyacı olan eksikleri tamamlamalarında omega-3 yağ asidi desteklerinin önemli olduğu vurgulanmıştır.

Omega-3 indeksi için normal seviyelerin % 8’lerde olduğu belirtilirken, ancak haftada 5-6 kez tüketilmesiyle bunun mümkün olacağına değinilmiştir. Ancak balık türlerinin küresel ısınmadan kaynaklı olarak azalması, yetersiz balık tüketiminin mevcut olması ve yanlış pişirme teknikleri nedeniyle balık türlerinde omega-3’ün korunamaması gibi sebeplerden ötürü bu seviyelere gelinemediğine şahit olunmaktadır. Bu gibi durumlarda ise dışarıdan omega-3 desteği gerekliliğine dikkat çekilmektedir.

Çocuklarda ve Hamilelik Döneminde DHA Neden Gerekli?

Doğal ve saf içerikte olan balık yağı çocukluk döneminde ve hamilelikte kullanıldığında daha iyi sonuçların elde edildiği görülmektedir. Katkı maddesiz olarak temin edilecek ve tatlandırıcı, şeker gibi içerikleri barındırmayan balık yağlarının olumlu sonuçları kısa sürede verdikleri görülmektedir. Doğal olarak A ve D vitaminlerini içeren balık yağlarına vücudun oldukça ihtiyaç duyduğuna değinilmektedir. Bağışıklık sisteminin düştüğü kış ayları başta olmak üzere çeşitli süreçlerde kişilerin hastalıklardan korunması amacıyla vücutlarında omega-3 yağ asidi EPA ve DHA ile D vitamini desteğinin de tam olarak alınması sağlanmalıdır.

Uzman doktorlardan alınacak olan görüşlere göre, saf ve doğal olarak tercih edilmesi gereken balık yağı içeriğindeki Epa ve DHA miktarlarına da dikkat etmek gerekmektedir. Güvenilir bir şekilde kullanılmasıyla etkili olacak balık yağının hamilelik döneminde ve çocuklarda dikkatle kullanılması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu önemli konulara dikkat çeken uzmanların yaş gruplarına göre ve bazı özel durumlar çerçevesinde kişilere uygun kullanım koşullarını sağladıkları görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir